ESLP: Česká republika poskytla dítěti s poruchou autistického spektra dostatečnou podporu v jeho vzdělávání.

7.11.2024

Ve věci S. proti České republice štrasburský soud shledal, že nedošlo k porušení práva stěžovatele s tzv. Aspergerovým syndromem na vzdělání, ani k porušení zákazu diskriminace z důvodu zdravotního postižení v průběhu jeho docházky do první třídy základní školy. Porušena nebyla ani participační práva stěžovatele jako dítěte v rámci následného soudního řízení, ve kterém nebyl ústně vyslechnut. 

ESLP: Česká republika uspěla ve sporu týkajícím se církevních restitucí

7.11.2024

Štrasburský soud ve spojených věcech Rybářství Třeboň Hld. a Rybářství Třeboň a.s. proti České republice neshledal porušení majetkových práv, třebaže uvedeným společnostem byly po více než 20 letech bez náhrady odňaty rybníky a přilehlé pozemky. Jejich privatizace v 90. letech byla totiž neplatná pro rozpor s tzv. blokačním ustanovením. Jeho smyslem bylo do přijetí zákona o církevních restitucích zamezit převodu původně církevního majetku do soukromých rukou.

ESLP: Vnitrostátní soudy v řízení o náhradu škody porušily zásadu presumpce neviny

10.10.2024

Štrasburský soud ve věci Machalický proti České republice shledal, že v rámci řízení o náhradu škody za trestní stíhání došlo k porušení práva stěžovatele na presumpci neviny. Civilní soudy přisuzovaly stěžovateli odpovědnost za spáchání trestné činnosti, přestože jeho trestní stíhání muselo být zastaveno z důvodu promlčení trestnosti činu.

Štrasburský soud: při hospitalizaci dítěte na psychiatrii je potřeba zapojit jej do rozhodování a zohlednit jeho názory

30.9.2024

Evropský soud pro lidská práva v nedávném rozsudku uvedl, že v důsledku psychiatrické hospitalizace nezletilého, ke které dal souhlas jeho opatrovník, ale nezletilý s ní zjevně nesouhlasil, došlo k porušení zákazu špatného zacházení podle Evropské úmluvy o lidských právech. Více informací naleznete v aktuálním čísle Zpravodaje KVZ k rozsudkům z oblasti lidských práv.