Evropský soud pro lidská práva v nedávném rozsudku konstatoval porušení zákazu špatného zacházení u ženy, která se vůči svému manželovi nemohla domoct náhrady nemajetkové újmy za domácí násilí. Více informací naleznete v aktuálním čísle Zpravodaje KVZ k rozsudkům z oblasti lidských práv.
Evropský soud pro lidská práva dnes vydal rozhodnutí ve věci Bouša proti České republice, kde shledal jako zjevně neopodstatněné všechny námitky na poli práva na spravedlivý proces u osoby stíhané za organizovanou drogovou trestnou činnost.
Evropský soud pro lidská práva odmítl jako nepřijatelnou stížnost Brodilová a ostatní proti České republice, která se týkala policejního zásahu v roce 2015, v jehož důsledku byli stěžovatelé nuceně vystěhováni z budovy bývalého statku Cibulka v Praze. Jde o jednu z vůbec prvních kauz, kde se ESLP zaobíral sociálním fenoménem tzv. squattingu.
Evropský soud pro lidská práva shledal v obou případech jednomyslně porušení Evropské úmluvy o lidských právech, a to v první věci z důvodu sterilizační podmínky úřední změny pohlaví a ve druhé kvůli tomu, že stěžovatel se sníženým intelektem byl odsouzen na základě výpovědí, které učinil v nepřítomnosti obhájce. Vzdání se práva na obhájce nebylo platné, protože nebyl o svých právech poučen pro něho srozumitelným způsobem.
Tým Kanceláře vládního zmocněnce Ministerstva spravedlnosti získal prestižní ocenění Úřednický čin roku za svůj unikátní webový portál mezisoudy.cz. Ten pomáhá soudům, úřadům i jednotlivcům se snadno zorientovat v mezinárodním právu lidských práv.