Přehled

Datum rozhodnutí
3.7.2024
Rozhodovací formace
Významnost
4
Typ rozhodnutí

Usnesení

Ústavní soud rozhodl v senátu složeném z předsedy Jana Svatoně (soudce zpravodaje) a soudců Davida Uhlíře a Pavla Šámala ve věci ústavní stížnosti stěžovatelů 1) Richarda Urbana a 2) Zuzany Urbanové, zastoupených Mgr. Janem Hynštem, advokátem, sídlem Vrázova 2243/7, Praha 5, proti usnesení Nejvyššího soudu ze dne 10. dubna 2024 č. j. 28 Cdo 3526/2023-83 a rozsudku Krajského soudu v Ostravě - pobočky v Olomouci ze dne 23. května 2023 č. j. 69 Co 46/2023-68, za účasti Nejvyššího soudu a Krajského soudu v Ostravě - pobočky v Olomouci, jako účastníků řízení, a JUDr. Lukáše Jíchy, soudního exekutora, sídlem Exekutorský úřad Přerov, Komenského 38, Přerov, jako vedlejšího účastníka řízení, takto:

Ústavní stížnost se odmítá.

Odůvodnění

1. Stěžovatelé se ústavní stížností domáhají zrušení napadených rozhodnutí, neboť mají za to, že jimi bylo porušeno jejich právo na řádný proces garantované čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod (dále jen "Listina").

2. Z ústavní stížnosti a připojených rozhodnutí vyplývá, že Krajský soud v Ostravě - pobočka v Olomouci (dále jen "odvolací soud") napadeným rozsudkem změnil rozsudek soudu prvního stupně, kterým bylo uloženo zaplatit vedlejšímu účastníkovi částku 150 000 Kč s příslušenstvím tak, že žalobu zamítl. Odvolací soud, po částečném zopakování a doplnění dokazování, dospěl oproti soudu prvního stupně k závěru, že při provádění exekuce, kterou vedlejší účastník vykonával na základě pověření Obvodního soudu pro Prahu 1 ze dne 8. 9. 2021 č. j. 49 EXE 2618/2021-13 proti povinnému J. H., který se přechodně nacházel v rodinném domě ve společném jmění stěžovatelů, nedošlo k bezdůvodnému obohacení na straně vedlejšího účastníka. Odvolací soud svůj závěr odůvodnil tím, že z provedených důkazů vyplynulo, že stěžovatelka 2) plnila za povinného vedlejšímu účastníkovi ve prospěch oprávněného. Vedlejší účastník následně vymožené finanční prostředky zaslal oprávněnému a přeplatek byl vrácen povinnému poté, co byla exekuce zastavena, přičemž majetkový stav vedlejšího účastníka se nijak nezměnil. Odvolací soud také s odkazem na judikaturu Nejvyššího soudu vysvětlil, že stěžovateli tvrzená pochybení by mohla vést k závěru o případném porušení povinnosti vedlejšího účastníka, nikoliv však k závěru, že k plnění ze strany stěžovatelky 2) za povinného nedošlo, a že se vedlejší účastník obohatil.

3. Nejvyšší soud napadeným usnesením dovolání stěžovatelů proti rozsudku odvolacího soudu odmítl jako nepřípustné podle § 243c odst. 1 o. s. ř., neboť otázky předestřené v dovolání byly čistě skutkovými námitkami a stěžovatelé neuplatnili jediný možný (způsobilý) dovolací důvod podle § 241a odst. 1 o. s. ř.

4. Stěžovatelé v ústavní stížnosti namítají nedostatečné provádění a hodnocení důkazů ve vztahu k vyplacení částky 150 000 Kč vedlejšímu účastníkovi. Nesouhlasí s tím, že se soudy v napadených rozhodnutích nevyjádřily k tomu, zda na jednání vedlejšího účastníka je možné pohlížet jako na poctivé a spravedlivé. Pokud se soudy postupy vykonavatelů exekuce nezabývaly, dopustily, že vedlejší účastník těžil z protiprávního stavu, který sám vyvolal, a to bez ohledu na to, jak s těmito penězi následně naložil.

5. Ústavní soud posoudil argumentaci stěžovatelů i obsah ústavní stížností napadených rozhodnutí a dospěl k závěru, že jde zčásti o návrh zjevně neopodstatněný a zčásti nepřípustný, a proto jej odmítl.

6. Podle ustanovení § 43 odst. 3 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), musí být usnesení o odmítnutí návrhu podle odstavců 1 a 2 písemně vyhotoveno, stručně odůvodněno uvedením zákonného důvodu, pro který se návrh odmítá a musí obsahovat poučení, že odvolání není přípustné.

7. Jde-li o posouzení přípustnosti ústavní stížnosti proti rozsudku odvolacího soudu, Ústavní soud předně konstatuje, že dovolání bylo napadeným usnesením Nejvyššího soudu odmítnuto pro nepřípustnost, neboť stěžovatelé neuplatnili žádný způsobilý dovolací důvod, a tudíž je na ně třeba pro účely tohoto posouzení hledět, jako by nebylo podáno. Pro posouzení přípustnosti ústavní stížnosti je rozhodné, zda Nejvyšší soud odmítl dovolání z důvodů závisejících na jeho uvážení (srov. § 72 odst. 4 zákona o Ústavním soudu), či nikoli. Bylo-li dovolání odmítnuto z důvodu, že nebylo věcně "projednatelné", Nejvyšší soud neměl žádný prostor k tomu, aby přípustnost tohoto mimořádného opravného prostředku "uvážil". Stěžovatelé tak u napadeného rozsudku odvolacího soudu nevyčerpali všechny zákonné procesní prostředky k ochraně práva, v důsledku čehož je její ústavní stížnost v této části podle § 75 odst. 1 zákona o Ústavním soudu nepřípustná (viz např. usnesení sp. zn. III. ÚS 200/16; souhrnně stanovisko pléna ze dne 28. 11. 2017 sp. zn. Pl. ÚS-st. 45/16).

8. Pokud jde o napadené usnesení Nejvyššího soudu, stěžovatelé vůči němu uplatňují výlučně námitky týkající se posouzení jejich žaloby. Nijak nezpochybňují závěry Nejvyššího soudu, že jejich dovolání nemělo zákonem stanovené náležitosti, neboť v něm není nastolena žádná právní otázka ve smyslu § 237 o. s. ř., a jen opakují údajná pochybení odvolacího soudu. Ústavní soud je toho názoru, že Nejvyšší soud postupoval v projednávané věci ústavně konformním způsobem. Jak vyplývá z výše uvedeného, srozumitelně a řádně odůvodnil, proč nemůže v dané věci přistoupit k projednání podaného dovolání, jeho závěr o odmítnutí dovolání je z hlediska zákonné úpravy i z hlediska ústavněprávního plně akceptovatelný a nelze jej považovat za vybočující či překvapivý. Proto ústavní stížnost v části směřující proti usnesení Nejvyššího soudu Ústavní soud shledal zjevně neopodstatněnou, což odpovídá i jeho výše označenému stanovisku sp. zn. Pl. ÚS-st. 45/16, podle kterého neobsahuje-li dovolání vymezení předpokladů přípustnosti (§ 241a odst. 2 o. s. ř.), není odmítnutí takového dovolání pro vady porušením čl. 36 odst. 1 Listiny.

9. Námitkami stěžovatelů vůči věcnému posouzení jejich žaloby odvolacím soudem se Ústavní soud nemohl zabývat. Přezkumu napadeného rozsudku odvolacího soudu brání, jak je výše uvedeno, že v této části je ústavní stížnost nepřípustná.

10. Protože Ústavní soud ze shora uvedených důvodů nezjistil namítané porušení základních práv stěžovatelů, dospěl k závěru, že v části, v níž je ústavní stížnost přípustná, jde o návrh zjevně neopodstatněný, a podle § 43 odst. 2 písm. a) zákona o Ústavním soudu ji mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítl. Ve zbylé části ústavní stížnost odmítl podle § 43 odst. 1 písm. e) zákona o Ústavním soudu pro její nepřípustnost.

Poučení: Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné.

V Brně dne 3. července 2024


Jan Svatoň v. r.
předseda senátu