Senát páté sekce Soudu vydal rozsudek o spravedlivém zadostiučinění ve smyslu článku 41 Úmluvy, ve kterém záložně jednomyslně přiznal částečnou náhradu nákladů řízení, nikoli však již jakoukoli náhradu majetkové škody údajně způsobené nucenou správou, jež byla na záložnu uvalena před zhruba deseti lety. Tento rozsudek navazuje na rozsudek ve stejné věci vynesený dne 31. července 2008, ve kterém Soud v souvislosti se zavedením nucené správy shledal nedostatky procesní povahy vedoucí k porušení práva záložny na pokojné užívání majetku (článek 1 Protokolu č. 1) a na soudní přezkum (článek 6 odst. 1 Úmluvy), přičemž posouzení otázky spravedlivého zadostiučinění odložil.

Přehled

Text rozhodnutí
Datum rozhodnutí
21.1.2010
Rozhodovací formace
Významnost
3
Číslo stížnosti / sp. zn.

Anotace

Anotace rozsudku ze dne 21. ledna 2010 ve věci č. 72034/01 – Družstevní záložna PRIA a ostatní proti České republice (spravedlivé zadostiučinění)

Senát páté sekce Soudu vydal rozsudek o spravedlivém zadostiučinění ve smyslu článku 41 Úmluvy, ve kterém záložně jednomyslně přiznal částečnou náhradu nákladů řízení, nikoli však již jakoukoli náhradu majetkové škody údajně způsobené nucenou správou, jež byla na záložnu uvalena před zhruba deseti lety.

Tento rozsudek navazuje na rozsudek ve stejné věci vynesený dne 31. července 2008, ve kterém Soud v souvislosti se zavedením nucené správy shledal nedostatky procesní povahy vedoucí k porušení práva záložny na pokojné užívání majetku (článek 1 Protokolu č. 1) a na soudní přezkum (článek 6 odst. 1 Úmluvy), přičemž posouzení otázky spravedlivého zadostiučinění odložil.

(i) Okolnosti případu

Úřad pro dohled nad družstevními záložnami uvalil na stěžovatelku v lednu 2000 nucenou správu, kterou odůvodnil tím, že záložna prováděla činnosti nad rámec zákonného předmětu činnosti. Oprávnění řídících orgánů záložny převzal nucený správce. Nucená správa byla ještě dvakrát prodloužena, a to v červenci roků 2000 a 2001.

Záložna využila prakticky každé příležitosti k podání opravných prostředků, ať už odvolání k Ministerstvu financí nebo žaloby či ústavní stížnosti, vždy však marně. S odvoláním na zjištění Úřadu označil Vrchní soud v Praze zavedení nucené správy za zákonné ve svém rozsudku z června 2002, když poznamenal, že Úřad nepřekročil meze svého správního uvážení, byť se jednalo o nejpřísnější opatření k nápravě zjištěných nedostatků, které zákon umožňoval.

Záložna také uplatnila nárok na náhradu škody ve výši 1,22 mld. Kč údajně způsobené zavedením nucené správy a činností nuceného správce. Tato žaloba však byla odmítnuta s tím, že ji nepodala oprávněná osoba; Obvodní soud pro Prahu 1 se ve svém usnesení z dubna 2003 odvolal na to, že zákon o spořitelních a úvěrních družstvech dával kontrolní komisi záložny toliko právo podávat odvolání proti rozhodnutím Úřadu.

V únoru 2004 odmítl Nejvyšší správní soud žalobu proti prvnímu prodloužení nucené správy, neboť byla podle jeho názoru podána neoprávněnou osobou; Ústavní soud odmítl v březnu 2005 ústavní stížnost proti tomuto rozhodnutí pro zjevnou neopodstatněnost.

Mezitím bylo stěžovatelce odňato oprávnění působit jako družstevní záložna, vstoupila do likvidace a byl na ni prohlášen konkurs. Konkursní řízení nadále probíhá u Krajského soudu v Brně. 

(ii) Odůvodnění rozhodnutí Soudu

Stěžovatelská družstevní záložna se domáhala spravedlivého zadostiučinění za majetkovou újmu ve výši vyčíslené přiloženým posudkem znalce, dle kterého tržní hodnota majetku (aktiv) podniku ke dni uvalení nucené správy byla 528 279 840 Kč. Dále požadovala náhradu nákladů řízení v celkové výši 1 333 084 Kč (49 465 eur). Požadavek na náhradu z titulu nemajetkové újmy stěžovatelská družstevní záložna nevznesla, a Soud se tak touto otázkou nezabýval.

a) K otázce majetkové škody

Soud ve světle argumentů a znaleckých posudků předložených stranami nejprve připomněl, že v rozsudku ve věci samé shledaná porušení Úmluvy vyplývala (i) na poli článku 1 Protokolu č. 1 z toho, že nucený správce odepřel družstevní záložně přístup k jejím obchodním a účetním dokumentům, což jí bránilo domáhat se ochrany proti zásahu do svých majetkových práv, a (ii) na poli článku 6 odst. 1 Úmluvy z nedostatku řádného soudního přezkumu rozhodnutí o zavedení nucené správy. Soud naopak neshledal porušení Úmluvy v důsledku samotného tohoto rozhodnutí, když konstatoval, že zavedení nucené správy je institut, u něhož Úmluva poskytuje státu jistý prostor pro uvážení.

Soud poté konstatoval, že nebyla prokázána příčinná souvislost mezi porušením Úmluvy shledaným v rozsudku ve věci samé a zavedením nucené správy. Nehledě na možné negativní dopady nucené správy tak Soud odmítl spekulovat o tom, jaký by mohl být ekonomický stav družstevní záložny, pokud by se mohla proti zavedení nucené správy bránit v řízení splňujícím veškeré požadavky článku 6 odst. 1 Úmluvy a článku 1 Protokolu č. 1. 

Pokud jde o škodu údajně způsobenou postupem nuceného správce, Soud zde poukázal na probíhající řízení o náhradě škody na vnitrostátní úrovni, které se bude dle všeho zabývat i relevantními otázkami týkajícími se tohoto aspektu věci. Každopádně ani taková tvrzená škoda by dle Soudu neměla příčinnou souvislost se shledaným porušením Úmluvy, ale spíše se samotným zavedením a průběhem nucené správy. 

Soud proto odmítl veškeré nároky stěžovatelské družstevní záložny na náhradu majetkové škody. 

b) K otázce nákladů řízení

Soud uznal za oprávněnou přibližně polovinu nárokovaných nákladů řízení, a to konkrétně v tom rozsahu, ve kterém byly dle jeho názoru vynaloženy ve vztahu k řízením, kde se stěžovatelská družstevní záložna domáhala ochrany práv zaručených Úmluvou. Z tohoto titulu záložně přiznal celkem 24 615 eur.

Rozsudek

RADA EVROPY

EVROPSKÝ SOUD PRO LIDSKÁ PRÁVA

PÁTÁ SEKCE

VĚC DRUŽSTEVNÍ ZÁLOŽNA PRIA a OSTATNÍ proti ČeskÉ republiCE

(stížnost č. 72034/01)

ROZSUDEK

(spravedlivé zadostiučinění)

Toto znění bylo opraveno dne 27. ledna 2010
podle článku 81 Jednacího řádu Soudu.

ŠTRASBURK

21. ledna 2010

Tento rozsudek nabude právní moci za podmínek stanovených v článku 44 odst. 2 Úmluvy. Může být předmětem formálních úprav.

Rozsudek je v autentickém anglickém znění publikován na internetových stránkách Evropského soudu pro lidská práva v databázi HUDOC (www.echr.coe.int). Pořízený úřední překlad do českého jazyka není autentickým zněním rozsudku.


Ve věci Družstevní záložna Pria a ostatní proti České republice,

Evropský soud pro lidská práva (pátá sekce), zasedající v senátu ve složení

Peer Lorenzen, předseda,
Renate Jaeger,

Karel Jungwiert,

Rait Maruste,

Mark Villiger,

Isabelle Berro-Lefèvre,

Zdravka Kalaydjieva, soudci,

a Claudia Westerdiek, tajemnice sekce,

po poradě konané dne 15. prosince 2009,

vynesl tento rozsudek, který byl přijat uvedeného dne:

ŘÍZENÍ

1. Řízení bylo zahájeno stížností (č. 72034/01) směřující proti České republice, kterou dne 26. března 2001 podali k Soudu na základě článku 34 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod („Úmluva“) Družstevní záložna Pria a dalších osm stěžovatelů, pan Jiří Medek, pan František Zoubek, pan Vladimír Olšaník, pan Karel Pospíšil, paní Dagmar Kousalová, pan Josef Frommel, paní Ludmila Kramolišová a paní Jiřina Solaříková, členové této družstevní záložny, jejího vedení a kontrolních orgánů. V průběhu řízení před Soudem se k řízení připojilo dalších 633 osob, členů družstevní záložny. První stěžovatelka je právnickou osobou se sídlem v Brně (dále jen „stěžovatelská družstevní záložna“), založenou podle zákona o spořitelních a úvěrních družstvech („zákon“). Tato družstevní záložna byla zapsána do obchodního rejstříku dne 23. srpna 1995. Uvedené fyzické osoby jsou českými občany.

2. V rozsudku vyneseném dne 31. července 2008 („rozsudek ve věci samé“) Soud rozhodl, že ve vztahu k stěžovatelské družstevní záložně došlo k porušení článku 6 Úmluvy a článku 1 Protokolu č. 1. Dále rozhodl, že není nutné rozhodovat o otázce tvrzeného porušení článku 13 Úmluvy, a prohlásil za nepřijatelné stížnosti všech jednotlivých stěžovatelů (Druž­stevní záložna Pria a ostatní proti České republice, č. 72034/01, 31. července 2008, „rozsu­dek ve věci samé“).

3. Stěžovatelé požadovali podle článku 41 Úmluvy spravedlivé zadostiučinění v po­do­restitutio in integrum nebo náhrady vzniklé majetkové škody a morální újmy a náhrady vynaložených nákladů řízení.

4. Vzhledem k tomu, že otázka aplikace článku 41 Úmluvy nebyla připravena k roz­hodnutí, Soud tuto otázku odložil a vyzval vládu a stěžovatelku, aby do tří měsíců předložily písemné stanovisko k této otázce a zejména aby Soud seznámily s případně uzavřenou doho­dou (tamtéž, § 118-119 a bod 5. výroku rozsudku).

5. Účastníci řízení nedospěli v otázce spravedlivého zadostiučinění k dohodě. Stěžo­vatelská družstevní záložna i vláda předložily svá písemná stanoviska.

PRÁVNÍ POSOUZENÍ

6. Článek 41 Úmluvy zní:

„Jestliže Soud prohlásí, že byla porušena Úmluva nebo její protokoly, a jestliže vnitrostátní právo zúčastněné Vysoké smluvní strany umožňuje jen částečné odstranění důsledků tohoto porušení, Soud přizná v případě potřeby poškozené straně spravedlivé zadostiučinění.“

A. Újma

7. Stěžovatelská družstevní záložna předložila podrobný přehled aktiv, která údajně vlastnila v době uvalení nucené správy. Prohlásila, že nucený správce její majetek špatně spravoval, způsobil na něm škodu a že nařízením likvidace byla zbavena možnosti spravovat svůj majetek a provozovat podnikatelskou činnost. Stěžovatelská družstevní záložna dále argumentuje, že se u vnitrostátních soudů nedomohla nápravy, a požaduje, aby byla uvedena do stavu, v jakém by se nacházela, pokud by ke zjištěným porušením Úmluvy nedošlo. Odvolává se v tomto směru na znalecký posudek připojený k podání ze 4. dubna 2006, kterým byla její aktiva oceněna na částku 528 279 840 Kč (19 609 497 €). Žádá Soud, aby vzal v úva­hu, že byla zbavena možnosti prokázat nezákonnost uvalení nucené správy, neboť potřebné dokumenty jí zabavil stát. Podle posudků, které má k dispozici, vykazovala stěžovatelská družstevní záložna ke dni uvalení nucené správy zisk, a pro nařízení nucené správy proto neexistoval zákonný důvod. Dále tvrdí, že se dosud nemůže účinně domáhat náhrady utrpěné škody u vnitrostátních soudů, neboť její obchodní a účetní dokumenty jsou stále zabaveny. Dále zdůrazňuje, že tři čtvrtiny případného spravedlivého zadostiučinění nakonec nebudou vyplaceny jejím členům, nýbrž státu, neboť stát je věřitelem tří čtvrtin z veškerých pohle­dávek přihlášených do konkursního řízení.

8. Vláda uvádí, že mezi uvalením nucené správy a tvrzenou majetkovou škodou neexistuje příčinná souvislost. Tvrdí, že by neměla být přiznána náhrada majetkové škody ani spravedlivé zadostiučinění za porušení Úmluvy. Vláda se opírá o znalecký posudek spo­lečnosti PricewaterhouseCoopers Česká republika, s. r. o., který nechala pro účely tohoto sporu vypracovat. Podle posudku činila tržní hodnota stěžovatelské družstevní záložny k 11. lednu 2000, tj. bezprostředně před uvalením nucené správy, 0,0 Kč. Družstevní záložna tedy nebyla schopna v dlouhodobém výhledu pokračovat ve své dosavadní obchodní činnosti. Posudek nezjistil, že by se nucený správce dopustil z ekonomického hlediska nějakých chyb, a popřel také závěry obsažené ve znaleckých posudcích předložených stěžovatelskou druž­stevní záložnou. Řízení o stěžovatelčině žalobě na náhradu škody proti státu dosud probíhá, neboť dne 26. dubna 2007 Nejvyšší soud věc vrátil soudu prvního stupně k novému projed­nání. Vláda zdůrazňuje, že špatná hospodářská situace stěžovatelské družstevní záložny byla důsledkem špatného hospodaření jejího vedení, které bylo ve funkci před uvalením nucené správy. Vláda považuje požadované spravedlivé zadostiučinění za absurdní, neboť stát vypla­til členům stěžovatelské družstevní záložny z fondu pojištění vkladů náhradu škod způsobe­ných špatným hospodařením stěžovatelské družstevní záložny před uvalením nucené správy v celkové výši přibližně 294 miliónů Kč.

9. Soud konstatuje, že příčinou porušení konstatovaných v rozsudku ve věci samé bylo na poli článku 1 Protokolu č. 1 to, že nucený správce odepřel stěžovatelské družstevní záložně přístup k jejím obchodním a účetním dokumentům, a na poli článku 6 Úmluvy to, že stěžovatelská družstevní záložna neměla možnost nechat dostatečným způsobem soudně přezkoumat uvalení nucené správy (viz rozsudek ve věci samé, § 94-95 a 113-115, 31. července 2008). Soud neshledal porušení Úmluvy v samotném zavedení nucené správy, nýbrž výslovně prohlásil, že „lze mít za to, že ... převzetí kontroly nad činností ... spadalo do tohoto prostoru pro uvážení[, který náleží státu]“ (viz rozsudek ve věci samé, § 90[1]). Z toho plyne, že mezi porušením článku 6 odst. 1 Úmluvy a článku 1 Protokolu č. 1 zjištěným v pro­jednávané věci na straně jedné a uvalením nucené správy na straně druhé není prokázána příčinná souvislost. Jakkoli uvalení nucené správy mohlo mít pro družstevní záložnu nepřízni­vé finanční důsledky, Soud nemůže spekulovat o tom, jaká by byla ekonomická situace stěžo­vatelské družstevní záložny, pokud by bývala mohla napadnout zavedení daných opatření v řízení splňujícím požadavky článku 6 Úmluvy a článku 1 Protokolu č. 1 (viz přiměřeně Capital Bank AD proti Bulharsku, č. 49429/99, § 144, ESLP 2005-XII (výňatky); Tre Traktörer AB, s. 25, § 66, Fredin (č. 1), s. 20, § 65, a Credit and Industrial Bank, § 88, vše cit. výše).

10. Pokud jde o požadavky stěžovatelské družstevní záložny týkající se údajných ztrát způsobených neodborným postupem nuceného správce, což je otázka, kterou Soud v rozsudku ve věci samé odložil do rozhodnutí podle článku 41 Úmluvy (§ 86), konstatuje Soud, že před vnitrostátními soudy v tomto ohledu dosud probíhá řízení o náhradě škody (viz § 8 výše) a není důvod domnívat se, že příslušné otázky nebudou v tomto řízení projednány. V každém případě však škoda uváděná v tvrzeních stěžovatelské družstevní záložny nevyplývá z poru­šení, která Soud zjistil, nýbrž ze zavedení a průběhu nucené správy samotné. Tyto požadavky proto nesouvisejí se zjištěným porušením a nejsou důvodem pro přiznání zadostiučinění podle článku 41 Úmluvy.

Z tohoto titulu se proto žádná náhrada nepřiznává.

B. Náklady řízení

11. Stěžovatelská družstevní záložna požaduje jako náhradu svých nákladů řízení částku 1 333 083,80 Kč (49 465 €). Uvádí, že tyto náklady zahrnují 525 000 Kč za znalecký posudek k určení výše ztrát utrpěných v období od 12. ledna 2000 do 31. prosince 2001 a 128 110 Kč za právní zastoupení v řízení, v němž bylo napadeno prodloužení nucené správy ze dne 12. července 2001; zbytek tvoří odměna a výdaje právního zástupce před Soudem, které představují 212 zúčtovatelných hodin se sazbou v rozmezí 2 500 až 4 000 Kč (98 až 157 €). Dále požaduje náhradu nákladů vnitrostátního řízení ve věcech náhrady škody a jme­nování likvidátora. Tvrdí, že část těchto nákladů uhradily jiné právnické osoby, L. V. P., spol. s r. o. a AZ STAVBA, s. r. o., a to kvůli konkursnímu řízení. Upřesňuje, že tyto prostředky ve skutečnosti poskytli její členové a formálně byly zaplaceny těmito subjekty.

12. Vláda považuje tyto částky za přemrštěné a uvádí, že stěžovatelské družstevní záložně by měla být přiznána náhrada nákladů řízení nanejvýš 5 000 €. Kromě toho vyjadřuje pochybnosti o tom, zda ve stížnosti požadované náklady řízení skutečně vynaložila stěžova­telská družstevní záložna, jestliže tyto náklady zaplatily dvě jiné právnické osoby. Pokud nebude prokázáno, že uvedené právnické osoby tyto náklady zaplatily za účelem nápravy porušení práv stěžovatelské družstevní záložny podle Úmluvy, měl by být požadavek v této části podle názoru vlády zamítnut.

13. Soud konstatuje, že mezi porušením zjištěným v rozsudku ve věci samé a ztrátou údajně vzniklou v období mezi 12. lednem 2000 a 31. prosincem 2001 nebyla prokázána příčinná souvislost. Je proto toho názoru, že náklady na vypracování znaleckého posudku za účelem vyčíslení této ztráty by neměly být nahrazeny.

14. Pokud jde o řízení ve věci náhrady škody a jmenování likvidátora, předmět těchto řízení nezahrnuje právo stěžovatelské družstevní záložny, ve vztahu ke kterému byla konsta­tována porušení. Z toho vyplývá, že náklady vzniklé v těchto řízeních nebyly vynaloženy ve snaze dosáhnout nápravy zjištěných porušení práv stěžovatelské družstevní záložny ply­noucích z Úmluvy u vnitrostátních soudů, a proto by rovněž neměly být nahrazeny.

15. Naproti tomu částka 128 110 Kč (5 028 €) za právní zastoupení ve vnitrostátním řízení, v němž bylo napadeno prodloužení nucené správy ze dne 12. července 2001, byla vynaložena v průběhu řízení, ve kterém se stěžovatelská družstevní záložna domáhala ochra­ny svých práv plynoucích z Úmluvy. Vzhledem ke složitosti případu, předmětu řízení, počtu instancí, před kterými byla věc projednávána, a důkazům, které byly v tomto ohledu předlo­ženy, považuje Soud uvedenou částku co do výše za přiměřenou a náhradu těchto nákladů přiznává v plném rozsahu.

16. Co se týče nákladů řízení o této stížnosti, s ohledem na složitost a rozsah pro­jed­návané věci má Soud za to, že počet zúčtovatelných hodin předložený stěžovatelskou družstevní záložnou přiměřeně odpovídá potřebám jejího řádného právního zastupování. Ne­může však pominout skutečnost, že důkazy v tomto ohledu předložené zahrnují mimo jiné položky, jako je mediální poradenství a analýzy, které nemají vztah k právní pomoci, a nelze je tedy zařadit do žádné kategorie výdajů a nákladů, jejichž náhradu lze z tohoto titulu přiznat. Kromě toho se některé položky, jako například výdaje za rozmnožování, jeví co do výše nepřiměřené. Pokud jde o tvrzení, že náklady zčásti nebyly hrazeny stěžovatelskou družstevní záložnou, je pravdou, že podle faktur předložených Soudu některé platby právnímu zástupci uhradily společnosti L. V. P., spol. s r. o. a AZ STAVBA, s. r. o., tedy právnické osoby odlišné od stěžovatelské družstevní záložny. Avšak z popisu právních služeb obsaženého v těchto fakturách vyplývá, že platby byly provedeny s cílem zajistit právní zastupování před Soudem. Jelikož obsah těchto faktur nebyl zpochybněn, považuje Soud za vhodné přiznat stěžovatelské družstevní záložně jako náhradu výdajů a nákladů na právní zastoupení v řízení před ním částku 499 081,59 Kč (19 587 €).

17. Soud proto přiznává z tohoto titulu stěžovatelské družstevní záložně celkem 627 191,59 Kč (24 615 €).

C. Úrok z prodlení

18. Soud považuje za vhodné, aby byly úroky z prodlení založeny na úrokové sazbě marginální zápůjční facility Evropské centrální banky, zvýšené o tři procentní body.

Z TĚCHTO DŮVODŮ SOUD jednomyslně

1. rozhoduje,

a) že žalovaný stát má stěžovatelské družstevní záložně[2] zaplatit ve lhůtě tří měsíců ode dne, kdy roz­sudek podle článku 44 odst. 2 Úmluvy nabude právní moci, část­ku 24 615 € (dvacet čtyři tisíce šest set patnáct eur) z titulu nákladů řízení a pří­padnou částku daně, která se převede na české koruny podle kursu platného ke dni zaplacení;

b) že od uplynutí výše uvedené tříměsíční lhůty až do zaplacení bude stanovená částka navyšována o prostý úrok se sazbou rovnající se sazbě marginální zápůjční facility Evropské centrální banky platné v tomto období prodlení, zvýšené o tři procentní body;

2. zamítá v ostatním návrh stěžovatelů na přiznání spravedlivého zadostiučinění.

Vyhotoveno v anglickém jazyce a sděleno písemně dne 21. ledna 2010 v soula­du s článkem 77 odst. 2 a 3 Jednacího řádu Soudu.

Claudia Westerdiek

Peer Lorenzen

Tajemnice

Předseda


[1] Poznámka překladatele: správně § 94.

[2] Opraveno dne 27. ledna 2010: Text zněl „stěžovatelům“ v předchozí verzi rozsudku.