Evropský výbor pro sociální práva
Evropský výbor pro sociální práva („EVSP“) rozhoduje o souladu právní úpravy a praxe států s Evropskou sociální chartou („Charta“) na základě dvou vzájemně se doplňujících mechanismů (a) řízení o kolektivních stížnostech a (b) předkládání periodických zpráv o plnění závazků z Charty. Do kompetence kanceláře vládního zmocněnce spadá pouze mechanismus kolektivních stížností. Podávání zpráv o plnění závazků vyplývajících z Charty spadá v České republice do působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Více na stránkách Řízení před EVSP.
Povaha a účinky rozhodnutí EVSP
Charta je právně závaznou mezinárodní smlouvou. EVSP jako smluvní orgán má výhradní odpovědnost za právní posouzení dodržování Charty ze strany států. Rozhodovací praxe EVSP (rozhodnutí a závěry) představují autoritativní výklad ustanovení Charty. Smluvní státy na základě uplatňování zásady dobré víry při dodržování všech smluvních závazků mají tedy povinnost spolupracovat s EVSP a reflektovat jeho rozhodnutí a závěry. Pokud by smluvní státy ignorovaly nebo nebraly v úvahu rozhodnutí a závěry EVSP, neprokázaly by dobrou víru při plnění závazků, které se zavázaly plnit podle Charty.
Co se děje po vydání rozhodnutí EVSP na mezinárodní úrovni
Meritorní rozhodnutí EVSP o porušení nebo neporušení Charty je zasláno Výboru ministrů Rady Evropy, stěžovatelské organizaci a dotčené smluvní straně. Dotčený stát může rozhodnutí EVSP zveřejnit až poté, co Výbor ministrů přijme usnesení nebo doporučení o výkonu rozhodnutí EVSP na vnitrostátní úrovni, nebo čtyři měsíce poté, co bylo rozhodnutí EVSP Výboru ministrů předáno.
V případě porušení jednoho nebo více ustanovení Charty je dotčený stát vyzván, aby informoval Výbor ministrů Rady Evropy o opatřeních, která přijal nebo plánuje přijmout k uvedení situace do souladu s Chartou. Tento postup je srovnatelný s následnými opatřeními přijímanými v návaznosti na rozsudky ESLP.
S ohledem na tyto informace a s přihlédnutím k sociálním, hospodářským a politickým hlediskům přijímá Výbor ministrů doporučení adresované dotyčnému státu. K přijetí doporučení je zapotřebí dvoutřetinové většiny. Svým výkladem může Výbor ministrů přispět k tomu, aby konkretizoval opatření, která mají být na základě rozhodnutí EVSP ze strany státu přijata a tím napomohl účinné implementaci práv zaručených Chartou.
Je důležité poznamenat, že Výbor ministrů nemůže zvrátit právní posouzení provedené EVSP (viz § 46 Vysvětlující zprávy k Protokolu).
V případech, kdy EVSP neshledá porušení ustanovení Charty, přijme Výbor ministrů usnesení, kterým se řízení uzavírá.
Doporučení a usnesení přijaté Výborem ministrů v rámci řízení o kolektivních stížnostech jsou k dispozici na internetových stránkách Výboru ministrů a lze je rovněž nalézt v databázi Evropské sociální charty HUDOC–ESC.
Předkládání zpráv o přijatých opatření v návaznosti na rozhodnutí EVSP
V případech, kdy Výbor ministrů Rady Evropy v návaznosti na vydání rozhodnutí EVSP shledávající porušení Charty vydá doporučení adresované dotčenému státu, je daný stát povinen v horizontu dvou let povinen předložit EVSP zprávu o implementaci rozhodnutí, která shrne opatření, která byla ze strany státu přijata za účelem uvedení jejich právní úpravy a praxe do souladu s Chartou. V návaznosti na reformu přijatou Výborem ministrů v září roku 2022 je taková zpráva překládána pouze jednou.
Po předložení zprávy o implementaci rozhodnutí EVSP posoudí, zda byla ze strany státu situace uvedena do souladu s Chartou. Posouzení EVSP je dále předáno Výboru ministrů Rady Evropy.
Výbor ministrů v závislosti na vyhodnocení zprávy o implementaci ze strany EVSP případ buď (a) uzavře, nebo (b) obnoví svá doporučení adresované státu, nebo (c) případ postoupí Vládnímu výboru Charty (Governmental Committee) ke konzultaci. K postoupení věci vládnímu výboru může dojít buďto na žádost dotčeného státu nebo na základě vlastní iniciativy Výboru ministrů. Konzultace mohou dotčenému státu pomoci identifikovat možná opatření, která by mohl přijmout s cílem věc vyřešit včetně sdílení dobré praxe z jiných států, které jsou smluvní stranou Charty pomoci při vypracování nových strategií a akčních plánů k přijetí opatření.