UWE proti ČR - Rovné odměňování žen a mužů a vyrovnané zastoupení žen a mužů v řídících orgánech obchodních společností
Evropský výbor pro sociální práva ve svém rozhodnutí ze dne 5. prosince 2019 ve věci University (UWE) proti České republice shledal, že v českém právním řádu není zajištěna transparentnost odměňování spočívající v poskytování informací o odměňování a možnosti srovnávat pracovní místa mezi obchodními společnostmi v soukromém sektoru. A dále, že v České republice nebylo dosaženo dostatečného měřitelného pokroku v podpoře rovných příležitostí žen a mužů v oblasti odměňování a při zajištění vyváženého zastoupení žen v rozhodovacích orgánech soukromých společností.
- Rozhodnutí UWE proti České republice
- Anotace rozhodnutí UWE proti České republice
- Podklady k řízení o přijatelnosti a odůvodněnosti kolektivní stížnosti
Aktuální stav řízení
Ke dni 15. květnu 2025 je situace výkonu rozhodnutí UWE proti České republice následující.:
Transparentnost odměňování a podpora rovných příležitostí žen a mužů v oblasti odměňování
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci s Úřadem vlády připravuje transpozici směrnice o transparentnosti odměňování (Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/970 ze dne 10. května 2023, kterou se posiluje uplatňování zásady stejné odměny mužů a žen za stejnou práci anebo práci stejné hodnoty prostřednictvím transparentnosti odměňování a mechanismů prosazování), která má být začleněna především do antidiskriminačního zákona. V květnu 2025 mají být rozeslány věcné teze novely zákona k připomínkám.
Klíčovým nástrojem pro realizaci směrnice bude zákon o jednotném hlášení zaměstnavatele, který má zjednodušit administrativu a umožnit sběr dat o rozdílech v odměňování. Zákon je nyní ve druhém čtení ve Sněmovně (tisk č. 925). Diskutuje se o odkladu účinnosti na 1. dubna 2026, ale vzhledem k povinnostem firem od roku 2026 by bylo žádoucí, aby byl dodržen původní termín účinnosti, a to 1. ledna 2026.
Lhůta pro transpozici směrnice končí 7. června 2026. Jelikož v květnu 2025 nejsou dokončeny ani věcné teze zákona, lze mít důvodné obavy, zda bude směrnice transponována včas. Pokud by se České republice podařilo směrnici o transparentnosti odměňování řádně transponovat, došlo by tím k implementaci rozhodnutí UWE.
Pozitivně lze hodnotit přijetí § 346a zákoníku práce, kterým byl v rámci tzv. flexibilní novely zákoníku práce (zákon č. 120/2025 Sb.) od 1. června 2025 zakotven zákaz uzavírání doložek mlčenlivosti o výši příjmu. Toto opatření umožní alespoň trochu nasvítit existující rozdíly v odměňování. V rámci flexinovely bohužel nedošlo k zavedení povinnosti zaměstnavatelů zveřejňovat v inzerci volných pracovních míst informaci o výši základní složky mzdy/platu.
Měřitelný pokrok v podpoře rovných příležitostí žen a mužů
Co se týče měřitelného pokroku ve výši GPG, poslední zjištění ukazují, že došlo k návratu výše GPG téměř na úroveň před pandemií (18 % v roce 2024) a že dlouhodobě dochází k nerovnému odměňování žen a mužů působících na stejné pozici. Z toho plyne, že nerovné odměňování je v České republice přetrvávajícím problémem, jemuž je třeba věnovat náležitou pozornost.
Vláda v prosinci 2022 schválila Akční plán rovného odměňování žen a mužů 2023–2026, který je prvním samostatným dokumentem, ve kterém se Česko zavázalo řešit rozdíly v odměňování žen a mužů. Samotný akční plán ovšem nestačí, MPSV i další zodpovědní aktéři by měli začít naplňovat opatření předvídaná v Akčním plánu i Strategii.
Vyvážené zastoupení žen v rozhodovacích orgánech
Vláda v červnu 2024 schválila novelu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, která má do českého právního řádu transponovat směrnici o genderové vyváženosti.
Projednávání tohoto vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon o podnikání na kapitálovém trhu a další související zákony v souvislosti s podporou vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech některých emitentů (sněmovní tisk 731), bylo bohužel během třetího čtení v Poslanecké sněmovně dne 22. ledna 2025 usnesením č. 1255 přerušeno.
Jelikož dne 28. prosince 2024 marně uplynula lhůta pro transpozici směrnice, zahájila Evropská komise dne 31. ledna 2025 proti České republice řízení o porušení unijního práva (tzv. infringement). Vzhledem k tomu že Česká republika v uvedené lhůtě neoznámila Komisi vnitrostátní předpisy představující transpozici dotčeného předpisu EU, bylo zahájeno tzv. nenotifikační řízení. České republice v tuto chvíli hrozí dle informací Ministerstva zahraničních věcí za neprovedení transpozice této směrnice pokuta přibližně ve výši 41 mil. Kč.
Pokud dojde ke schválení návrhu tohoto zákona, bude se v rámci implementace rozhodnutí UWE a řešení problematiky účasti žen na rozhodování jednat o důležitý posun. Současně ovšem návrh novely nepředstavuje plnou implementaci rozhodnutí UWE proti České republice. Výbor totiž konstatoval, že ze srovnání mezi různými evropskými zeměmi vyplývá, že pro skutečný posun v oblasti zastoupení žen v rozhodovacích orgánech soukromých společností jsou nezbytná závazná opatření, neboli tzv. tvrdé kvóty (viz § 236–238 rozhodnutí). V dalším kroku tak bude nezbytné, aby Česká republika přistoupila i k tomuto opatření.
Kolegium expertů
Kolegium expertů se tématem rovnosti žen a mužů na trhu práce zabývalo opakovaně, naposledy dne 5. září 2023. Níže naleznete podklady na jednotlivá jednání. Pokud byla věc projednávána i ústně, přikládáme rovněž relevantní část zápisu a závěrů z jednání.
- Jednání dne 15. května 2025: Podklady.
- Jednání dne 11. prosince 2024: Podklady.
- Jednání dne 6. května 2024: Podklady Zápis a závěry
- Jednání dne 5. září 2023: Podklady Zápis a závěry
- Jednání dne 15. listopadu 2022: Podklady Zápis a závěry
- Jednání dne 13. května 2021: Podklady Zápis a závěry
Dohled nad výkonem rozhodnutí
Dohled Výboru ministrů Rady Evropy nad výkonem rozhodnutí dosud nebyl ukončen. Níže naleznete dokumenty vztahující se k řízení o výkonu rozhodnutí.
- První hodnocení následných opatření (9. prosince 2022)
- Zpráva České republiky o implementaci rozhodnutí (21. prosince 2021)
- Závěry Evropského výboru pro sociální práva k plnění Charty v oblasti zaměstnávání, odborné přípravy a rovných příležitostí (29. ledna 2021)
- Doporučení Výboru ministru Rady Evropy CM/RecChS(2021)5 k rozhodnutí UWE proti České republice
Další podklady
- Podcast Mezi-soudy Ženy a muži na českém trhu práce: kde je rovnost?
- GPG a transparentnost odměňování – policy paper
- Zastoupení žen v rozhodovacích orgánech soukromých společností – policy paper
- Rovná odměna – webový portál MPSV s nástroji pro transparentní a rovné odměňování a souvisejícími sociologickými i právními analýzami
- Směrnice o transparentnosti odměňování
- Směrnice o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností
- Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s podporou vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech některých emitentů – verze v připomínkovém řízení
- Akční plán rovného odměňování 2023-2026
- Strategie rovnosti žen a mužů 2021-2030
- Zaostřeno na muže a žen 2023 - tematická zpráva Českého statistického úřadu