UWE proti ČR - Rovné odměňování žen a mužů a vyrovnané zastoupení žen a mužů v řídících orgánech obchodních společností
Evropský výbor pro sociální práva ve svém rozhodnutí ze dne 5. prosince 2019 ve věci University (UWE) proti České republice shledal, že v českém právním řádu není zajištěna transparentnost odměňování spočívající v poskytování informací o odměňování a možnosti srovnávat pracovní místa mezi obchodními společnostmi v soukromém sektoru. A dále, že v České republice nebylo dosaženo dostatečného měřitelného pokroku v podpoře rovných příležitostí žen a mužů v oblasti odměňování a při zajištění vyváženého zastoupení žen v rozhodovacích orgánech soukromých společností.
- Rozhodnutí UWE proti České republice
- Anotace rozhodnutí UWE proti České republice
- Podklady k řízení o přijatelnosti a odůvodněnosti kolektivní stížnosti
Aktuální stav řízení
Ke dni 20. února 2024 je situace výkonu rozhodnutí UWE proti České republice následující.:
Transparentnost odměňování a podpora rovných příležitostí žen a mužů v oblasti odměňování
Mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí a Úřadem vlády probíhá již podruhé vyjasňování gesční příslušnosti k transpozici Směrnice o platové transparentnosti (Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/970 ze dne 10. května 2023, kterou se posiluje uplatňování zásady stejné odměny mužů a žen za stejnou práci anebo práci stejné hodnoty prostřednictvím transparentnosti odměňování a mechanismů prosazování). Dosud tak nebyla zahájena příprava legislativních a technických řešení transpozice. Transpoziční doba pro tuto směrnici je do 7. června 2026. Pokud se České republice podaří Směrnici o platové transparentnosti řádně transponovat, dojde tímto k implementaci rozhodnutí UWE.
S ohledem na to, že transpoziční novela však bude zahrnovat i legislativně a technicky náročná opatření, je klíčové, aby bez časové vazby na tuto rozsáhlou novelu přistoupilo MPSV k realizaci dvou jednoduchých a již dlouho diskutovaných opatření. Konkrétně, zavedení povinnosti zveřejňovat v inzerci volných pracovních míst informaci o výši základní složky mzdy/platu a zakotvení nicotnosti doložek mlčenlivosti o výši příjmu v zákoníku práce. Tato opatření doporučila veřejná ochránkyně práv Poslanecké sněmovně již v roce 2018.
Termín pro jejich realizaci byl v Akčním plánu rovného odměňování 2023-2026 i ve Strategii rovnosti žen a mužů 2021-2030 stanoven na 31. prosince 2023. Tento termín nebyl dodržen. Ministr Jurečka přislíbil v srpnu 2023, že tato opatření budou součástí tzv. flexibilní novely zákoníku práce, která má být předložena na počátku roku 2024.
Měřitelný pokrok v podpoře rovných příležitostí žen a mužů
Co se týče měřitelného pokroku ve výši GPG, poslední zjištění ukazují, že došlo k návratu výše GPG téměř na úroveň před pandemií (17,7 % v roce 2022) a že dlouhodobě dochází k nerovnému odměňování žen a mužů působících na stejné pozici. Z toho plyne, že nerovné odměňování je v České republice přetrvávajícím problémem, jemuž je třeba věnovat náležitou pozornost.
Vláda v prosinci 2022 schválila Akční plán rovného odměňování žen a mužů 2023–2026, který je prvním samostatným dokumentem, ve kterém se Česko zavázalo řešit rozdíly v odměňování žen a mužů. Samotný akční plán ovšem nestačí, MPSV i další zodpovědní aktéři by měli začít naplňovat opatření předvídaná v Akčním plánu i Strategii.
Vyvážené zastoupení žen v rozhodovacích orgánech
Vláda schválila dne 12. června 2024 svým usnesením č. 299/2024 návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s podporou vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech některých emitentů. Tento návrh představuje transpozici Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2381 ze dne 23. listopadu 2022, o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností a o souvisejících opatřeních. V současné době je projednáván v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR jako Sněmovní tisk 731. Dne 10. července 2024 proběhlo jeho projednání v prvním čtení. Plánovaná účinnost návrhu je v souladu s požadavky směrnice stanovena na 28. prosince 2024.
Pokud dojde ke schválení návrhu tohoto zákona, bude se v rámci implementace rozhodnutí UWE a řešení problematiky účasti žen na rozhodování jednat o důležitý posun. Současně ovšem návrh novely nepředstavuje plnou implementaci rozhodnutí UWE proti České republice. Výbor totiž konstatoval, že ze srovnání mezi různými evropskými zeměmi vyplývá, že pro skutečný posun v oblasti zastoupení žen v rozhodovacích orgánech soukromých společností jsou nezbytná závazná opatření, neboli tzv. tvrdé kvóty (viz § 236–238 rozhodnutí). V dalším kroku tak bude nezbytné, aby Česká republika přistoupila i k tomuto opatření.
Kolegium expertů
Kolegium expertů se tématem rovnosti žen a mužů na trhu práce zabývalo opakovaně, naposledy dne 5. září 2023. Níže naleznete podklady na jednotlivá jednání. Pokud byla věc projednávána i ústně, přikládáme rovněž relevantní část zápisu a závěrů z jednání.
- Jednání dne 6. května 2024: Podklady Zápis a závěry
- Jednání dne 5. září 2023: Podklady Zápis a závěry
- Jednání dne 15. listopadu 2022: Podklady Zápis a závěry
- Jednání dne 13. května 2021: Podklady Zápis a závěry
Dohled nad výkonem rozhodnutí
Dohled Výboru ministrů Rady Evropy nad výkonem rozhodnutí dosud nebyl ukončen. Níže naleznete dokumenty vztahující se k řízení o výkonu rozhodnutí.
- První hodnocení následných opatření (9. prosince 2022)
- Zpráva České republiky o implementaci rozhodnutí (21. prosince 2021)
- Závěry Evropského výboru pro sociální práva k plnění Charty v oblasti zaměstnávání, odborné přípravy a rovných příležitostí (29. ledna 2021)
- Doporučení Výboru ministru Rady Evropy CM/RecChS(2021)5 k rozhodnutí UWE proti České republice
Další podklady
- Podcast Mezi-soudy Ženy a muži na českém trhu práce: kde je rovnost?
- GPG a transparentnost odměňování – policy paper
- Zastoupení žen v rozhodovacích orgánech soukromých společností – policy paper
- Rovná odměna – webový portál MPSV s nástroji pro transparentní a rovné odměňování a souvisejícími sociologickými i právními analýzami
- Směrnice o transparentnosti odměňování
- Směrnice o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností
- Návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s podporou vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech některých emitentů – verze v připomínkovém řízení
- Akční plán rovného odměňování 2023-2026
- Strategie rovnosti žen a mužů 2021-2030
- Zaostřeno na muže a žen 2023 - tematická zpráva Českého statistického úřadu