FEANTSA a ERTF proti ČR - Dostupné bydlení a nucené vystěhování

Evropský výbor pro sociální práva („Výbor“) ve věci kolektivní stížnosti European Federation of National Organisations working with the Homeless (FEANTSA) proti České republice dne 2. července 2024 rozhodl, že Česká republika porušuje článek 16 Evropské sociální charty („Charty“), jelikož nedostatečně zajišťuje právo na přiměřené bydlení, a to samostatně i ve spojení se zákazem diskriminace. Konkrétně shledal, že Česká republika:

  • nedostatečně zajišťuje přístup k přiměřenému bydlení zranitelným skupinám osob;
  • nezajišťuje potřebné záruky pro nízkopříjmové domácnosti žijící na ubytovnách při nuceném vystěhování;
  • nedostatečně garantuje přístup k dávkám na bydlení rodinám s nízkými příjmy na ubytovnách v sociálně vyloučených lokalitách;
  • všechna výše uvedená porušení neúměrně dopadají na Romy, a tím porušují zákaz diskriminace zakotvený článkem 16 ve spojení s preambulí Charty.

Aktuální stav řízení

V reakci na rozhodnutí Výboru kancelář vládního zmocněnce zahájila úvodní konzultace s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR), Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) a legislativním odborem Ministerstva Spravedlnosti, s cílem analýzy současné situace, identifikace hlavních opatření k nápravě shledaných porušení Charty a domluvě na dalším postupu v implementaci.

Pro úspěšnou implementaci rozhodnutí je klíčové přijetí návrhu zákona o podpoře bydlení, který má zavést systém podpory pro získání a udržení bydlení pro osoby v bytové nouzi. Zákon má přispět ke snížení bytové nouze skrze přijetí řady podpůrných opatření, jakými jsou podporované obecní bydlení, bydlení s ručením a asistenci v bydlení, čímž pomáhá vytvořit vhodnější alternativu k ubytovnám a dalšímu nevyhovujícímu bydlení. Klíčovou roli mají mít kontaktní místa pro bydlení, která budou poskytovat základní poradenství, navrhovat vhodnou podporu, koordinovat, kontrolovat a sbírat data. Pro efektivní fungovaní zákona je nezbytné dostatečné finanční, personální a metodické zajištění kontaktních míst pro bydlení. 

Ve světle finálního znění zákona o podpoře bydlení, které bude schváleno Parlamentem České republiky, bude především ve spolupráci s MMR a MPSV analyzován jeho možný dopad na zranitelné skupiny osob (tj. na osoby žijící na ubytovnách a ve vyloučených lokalitách, včetně Romů) s cílem identifikovat případná další opatření, která je třeba přijmout k zajištění přiměřeného bydlení pro tyto skupiny osob.

Související rozhodnutí Výboru

Obdobné výtky v oblasti bydlení shledal Výbor již v rozhodnutí ERTF proti České republice ze dne 17. května 2016, v němž konstatoval porušení článků 11 a 16 Charty z důvodů nedostatečného naplňování práv Romů v oblasti zdravotní péče, vzdělání a bydlení.  Anotace spolu s českým překladem rozhodnutí jsou dostupné zde.

Jelikož se doposud nepodařilo úspěšně implementovat rozhodnutí ERTF, a jelikož se shledaná porušení částečně věcně překrývají s těmi shledanými i ve věci FEANTSA, bude implementace těchto rozhodnutí spojena tak, aby došlo k ukončení dohledu nad výkonem i v této věci.

Kolegium expertů 

FEANTSA proti ČR

Kolegium expertů pro výkon rozsudků ESLP se výkonem rozhodnutí FEANTSA proti ČR bude zabývat poprvé na svém zasedání dne 15. května 2025:

  • Jednání dne 15. května 2025: Podklady
ERTF proti ČR

Kolegium expertů se v rámci implementace rozhodnutí v minulosti zaměřovalo především na posílení záruk při nuceném vystěhování, jakož i na zajištění přístupu k dostupnému bydlení. Ostatními aspekty Výborem shledaného porušení Charty, tedy územní segregací Romů a jejich přístupem ke zdravotní péči se aktuálně zabývají věcné příslušné orgány, zejména Úřad vlády, MMR, MPSV a Ministerstvo zdravotnictví. Naposledy rozhodnutí ERTF projednalo na svém 9. zasedání v září 2023:

  • Podklady k tématu na jednání konané dne 5. září 2023 naleznete zde. Zápis a závěry z jednání k tématu naleznete zde
  • Podklady k tématu na jednání konané dne 15. listopadu 2022 naleznete zde
  • Podklady k tématu na jednání konané dne 13. května 2021 naleznete zde. Zápis a závěry z jednání k tématu naleznete zde.
  • Podklady k tématu na jednání konané dne 14. ledna 2020 naleznete zde. Zápis a závěry z jednání k tématu naleznete zde.

Dohled nad výkonem rozhodnutí ERTF proti ČR

Dohled Výboru ministrů Rady Evropy nad výkonem rozhodnutí dosud nebyl ukončen. Níže naleznete dokumenty vztahující se k řízení o výkonu rozhodnutí.

Další podklady